توپ اطفاء حریق یا همان گوی اطفاء حریق یکی دیگر از تجهیزاتی است که برای اطفاء حریق از آن استفاده می شود. آتش سوزی(حریق) جزو حوادثی است که همیشه برای انسانها خسارتهای جبران ناپذیری به بار می آورد به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی اقدامات و فعالیت هایی برای مقابله با آن صورت گرفته است.

توپ اطفای حریق چیست؟

گوی اطفاء حریق که آن را با نام گوی ضد حریق می‌شناسند، یکی از وسایل بسیار کاربردی و مهم برای کنترل حریق در کمترین زمان ممکن است. این توپ ها دارای وزن در حد یک تا یک و نیم کیلوگرم می باشد . همچنین  دارای یک روکش پلاستیکی ضد آب هستند؛ این کاربرد موجب شده تا کودکان هم بتوانند جلوی انتشار آتش را بگیرند. اما این گوی ها چگونه کار می کنند؟ وقتی این توپ ها در معرض دمای ۷۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرند، به شکل خودکار منفجر خواهند شد و صدای بسیار زیادی ایجاد می‌کنند.عمر مفید این گوی ها پنج سال می باشد و هنگامی که  منفجر شوند، پودر آتش نشانی را در فضایی به اندازه ۹ متر مکعب پخش می‌کنند و به این صورت مانع از انتشار بیشتر آتش می شوند.

گوی اطفا حریق

نکته جالب درباره این گوی ها این است که نیاز به تعمیر، نگهداری و… ندارند.به همین دلیل بیشتر افراد متخصص بهترین مکان ها برای نصب توپ ضد انتشار حریق را مواردی مانند: زیرزمین ها، اتاق های زیر شیروانی، آشپزخانه و زیر سقف های کاذب می دانند.

این خاموش کننده نسبت به دیگر خاموش کننده های موجود در بازار از جمله کپسول آتش نشانی یک مزیت دارد؛یعنی شما برای هر نوع آتش سوزی می توانید از آن استفاده کنید. همچنین استفاده از آن بسیار آسان می باشد یعنی نیاز به شخص متخصصی ندارد . به طور کلی نحوه استفاده از این گوی ها به دو صورت است که در زیر به آنها پرداخته ایم.

  • گوی را در مکانی که احتمال حریق وجود دارد بگذارید در این صورت به محض رسیدن شعله به آن منفجر خواهد شد.
  • در روش دوم افرادی که نزدیکی آتش قرار دارند و توپ اطفاء حریق در اختیار آنهاست، به سادگی این توپ را به سمت آتش پرتاب می‌کنند تا از خواص خاموش کنندگی آن استفاده شود. 

قیمت گوی آتش خاموش کن

قیمت این توپها در کشورمان به برند و حجم آتش خاموش کن بستگی دارد که نمونه های آلمانی چه از برندهای معتبر می باشند دارایی قیمت بالاتری نسبت به سایر نمونه ها هستند، اما بهتر است. اما فراموش نکنید که کیفیت این محصولات بسیار بهتر از سایر برند هایی است که شرکتهای مختلف تولید می شوند. از طرفی به دلیل شرایط بی ثبات و نامساعد اقتصادی نمی‌توان قیمت دقیقی برای گوی اطفاء حریق یا آتش خاموش کن توپی در اختیار شما خواننده گرامی قرار داد.