مهار آتش سوزی چگونه است؟بهترین نوع حفاظت در برابر سوانح طبیعی ایجاد شده به دست انسان، پیشگیری است. این پیشگیری مشتمل است بر داشتن ساختمان مناسب، کارکنان آموزش دیده با روشهای درست، نظافت درست، سیستم تهویه حساب شده و … .

آتش سوزی در هر ساختمان می تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد، مثل: گرم شدن خود به خود مواد و سوختن آنها، دشمنی با علم، بی دقتی، نقص در وسایل برقی و سوانح طبیعی مثل جاری شدن سیل و زلزله .
سیلاب سبب اتصالی سیم ها شده و آتش سوزی اتفاق می افتد و آتش باعث سرازیر شدن آب بیشتر از لوله های شکسته و صدمه دیده می شود و لذا آتش و آب سیب وارد آمدن خسارات هنگفتی به ساختمان ها و دیگر مواد موجود می شوند. عامل مهم در پیشگیری از خسارات ناشی از آتش، تهیه یک
طرح خوب پیشگیری است. چنین طرحی بر اساس اداره خوب ، محل کار نظم و ترتیب، نگهداری درست ، ابزار و وسایل و ممانعت از کشیدن سیگار و کاربرد وسایلی که تولید جرقه می کنند و تعبیه حفاظی برای آنها باید استوار باشد. حتی با وجود این هم احتمال وقوع حریق وجود دارد که باید فرونشانده و مهار شود. مهار کردن آتش می تواند از طریق طراحی صحیح ساختمان صورت پذیرد.

 چگونه آتش سوزی را به آتش نشانی اعلام کنیم ؟

منابع اصلی حریق سیستم های گرم کننده و الکتریکی هستند. این سیستم ها باید به درستی نصب گردند و در فواصل معین بازبینی شوند. به علاوه وجود درب های خروج اضطراری که با علامتی خوانا مشخص شده باشد، از ضروریات است. باید توجه داشت که نباید به دلایلی امنیتی موانعی سر راه استفاده از این درها ایجاد شده باشد. پیش از طراحی برنامه پیشگیری و آماده کردن طرح مقابله با سوانح، کارکنان باید بازرسی کاملی از ساختمان و انبار به عمل آورند و کلیه امکانات اتفاق حوادث را که در می یابند دسته بندی کنند.

مسئولیت عدم اجرای کلیه موارد ایمنی اعلام شده به عهده مدیریت مرکز و مهندس ناظر قانونی ساختمان خواهد بود.

اجزاء یک برنامه پیشگیری از آتش سوزی

1- ظروف محکم و مطمئنی برای گردآوری کاغذ باطله، مواد بسته بندی و انواع دیگر زباله ها تهیه گردد، زباله ها و مواد زائد باید روزانه در فواصل معین از ساختمان به خارج منتقل شوند.

۲- پارچه های آغشته به رنگ و پارچه های آغشته به روغن که معمولا مورد استفاده است باید بلافاصله معدوم شوند زیرا این پارچه ها خود به خود گرم شده و آتش می گیرند.
٣- کالاهایی که از مواد قابل اشتعال درست شده اند و نگهداری از آنها اجتناب ناپذیر است، را باید در محوطه ای قرار داد که در صورت آتش گرفتن آنها حداقل خسارت وارد شود و  وسایل اطفای حریق قابل حمل باید در نزدیکی این کالاها قرار داده شود.
۴- مسؤول پیشگیری از حریق باید در فواصل معین از قسمت های مختلف ساختمان بازدید بعمل آورد تا در صورت مشاهده شرایط نامطمئن بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. این بازرسی مرتب باعث تأکید اهمیت انجام خوب و منظم کارها در ذهن کارکنان می گردد.

5- دستگاه های تهویه گرم و سرد باید مطابق با دستورالعمل ایمنی، نگهداری، بازرسی و آزمایش شوند.

6- استفاده از گرم کننده های قابل حمل و دیگر وسایل برقی کوچک خطر آفرین باید ممنوع گردد.

زمان و مکان وقوع آتش سوزی قابل پیش بینی نیست ولی با رعایت نکات ایمنی می توان تا حد زیادی از میزان خسارت های آن کاست.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *