خودرو آتش نشانی

خودرو آتش نشانی چیست؟

خودرو آتش نشانی (همچنین در بعضی از مناطق به عنوان موتور آتش نشانی آتش نشانی شناخته می شود) وسیله نقلیه ای است که در درجه اول برای انجام عملیات آتش نشانی طراحی شده است.

اهداف اصلی یک خودرو آتش نشانی انتقال آتش نشانان به صحنه آتش سوزی، تهیه آب برای مهار آتش سوزی و حمل سایر تجهیزات مورد نیاز آتش نشانان است که از دستگاه های تخصصی برای تأمین مواد مورد نیاز مهار حریق و نجات افراد استفاده می شود.

یک ماشین آتش نشانی مدرن ابزارهایی را برای طیف گسترده ای از خدمات آتش نشانی از جمله پمپ، مخزن آب، شیلنگ ها، نردبان های زمینی، ابزارهای دستی، دستگاه تنفس خودمحور، تجهیزات، کیت های کمکهای اولیه و …در اختیار دارد که در مواقع نیاز از هر کدام از آنها استفاده بشود.

بسیاری از وسایل نقلیه آتش نشانی مبتنی بر مدل های استاندارد وسیله نقلیه هستند (گرچه ممکن است برخی از قسمت ها برای رفع نیازهای استفاده از وسایل نقلیه به روز شوند). آنها معمولاً با هشدارهای شنیداری و دیداری و همچنین تجهیزات ارتباطی مانند رادیوهای دو طرفه و فناوری رایانه های موبایل مجهز هستند.
خودرو آتش نشانی دستگاهی است که در وحله اول برای انجام عملیات مهار آتش سوزی طراحی شده است و هدف اصلی آن انتقال آتش نشانان به محل حادثه، تأمین آب محدود برای مهار آتش سوزی و حمل ابزار، تجهیزات و شیلنگهای مورد نیاز آتش نشانان است. ابزارهای موجود در ماشین آتش نشانی با توجه به عوامل زیادی از جمله اندازه آتش سوزی و اینکه چه نوع آتشی باید مهار شود بسیار متفاوت است.به عنوان مثال، ماشین های آتش نشانی که در نزدیکی آب یا رودخانه ها هستند، دارای تجهیزات نجات غریق هستند. ابزارهای استاندارد موجود تقریباً در همه ماشین های آتش نشانی شامل نردبان ، ابزار نجات هیدرولیک، چراغ های روشنایی، شیلنگ آتش نشانی، خاموش کننده آتش، دستگاه تنفس خودران و دوربین های تصویربرداری حرارتی است.

نردبان قابل چرخش

نردبان قابل چرخش (TL) شاید شناخته شده ترین شکل دستگاه های هوایی ویژه ای باشد و برای ورود اجباری، تهویه، جستجو و نجات و همچنین برای دستیابی به آتش سوزی هایی که در ارتفاع رخ می دهد با استفاده از نردبان بزرگ تلسکوپی، جایی که نردبان های معمولی استفاده می شود، استفاده می شود.