با fire125 باشید تا روش های خاموش کردن آتش را برای شما شرح بدهیم:

مواد خاموش کننده آتش

در آتش نشانی از 4 دسته ماده برای خاموش کردن آتش استفاده می شود.. به علت لزوم سرعت و افزایش پوشش خاموش کننده ها ، می شود از 2 یا چند عنصر خاموش کننده بطور همزمان استفاده کرد. هر کدام از این مواد در خاموش کردن انواع آتش سوزی ها دارای مزیت ها و عیب هایی هستند.

این گروه خاموش کننده ها شامل موارد زیر می باشد:

الف – مواد سرد کننده آب ،کربن دی اکسید

ب_ مواد خفه کننده (کف -کربن دی اکسید– خاک – ماسه )

ج – مواد رقیق کننده هوا (N2–کربن دی اکسید)

د- مواد محدود کننده واکنش های زنجیره ای شیمیایی ( هالن و پودر های مخصوص )

آب

آب یکی از در دسترس ترین روش های خاموش کردن آتش است .استفاده از آب برای کنترل آتش سوزی از ساده ترین روشهای خاموش کردن آتش است که بیشتر مردم با آن آشنا هستند. اما باید در استفاده کردن درست از آن هوشیار بود که موجب ایجاد خسارات مالی و جانی نشود.

مزایای آب در اطفا حریق

آب همه جا در دسترس است و بسیار ارزان می باشد، همچنین نکته مثبت دیگر اینکه نیازی به تصویه ندارد .
قابلیت انتقال آن بسیار اسان است و در مجاری فلزی، لاستیکی و … جاری می شود .

ظرفیت گرمایی آن نسبت به الومینیوم ، روی و مس بسیار بالاتر است که اب را یک سرد کننده مطلوب معرفی می کند.

آب در برابر حرارت غیر قابل تجزیه است و توان سرد کنندگی بسیار بالایی دارد.

معایب آب

وزن آب سنگین است پس حمل و نقل آن موقع خاموش کردن در مکانهای متحرک دردسر است.

آب خطر تخریب بالایی دارد. هنگامی که آب تحت فشار به مکانی پاشیده شود قدرت تخریب بالایی دارد که کمتر از خود آتش سوزی نیست .

به دلیل اینکه اب هادی الکتریسیته است ، در مکانهایی که جریان برق هست ، احتمال خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد.

موقع خاموش کردن مواد و وسایل در اثر پاشش آب دچار خسارت می شوند.

حجم آب هنگام تبخیر افزایش می یابد پس هنگامی که روی مایعات مثل روغن و یا نفت پاشیده می شود میتواند موجب انفجار و گسترش آتش سوزی بشود.

بدلیل کشش سطحی آب نفوذ آن به داخل تل مواد ( تل ذغال سنگ ، خاک اره و مانند آن ) تقریبا خیلی کم است .

خرید کپسول آتش نشانی

کف آتش نشانی

کف بصورت محلول تهیه می گردد. کف در هنگام پاشش توسط سر لوله کف ساز با آب و هوا مخلوط شده و حباب سازی می گردد . کف در مواقع استفاده ، با گسترش فراوانی که دارد موجب مش شود که  روی آتش سوزی را بپوشد و مانع رسیدن اکسیژن و صعود گازهای ناشی از آتش سوزی می گردد . نکته مهم در استفاده از کف، توسعه خوب آن و پخش شدن روی سطح ماده احتراقی مخصوصا مایعات قابل اشتعال بدلیل سبکی آن می باشد .

پودر های خاموش کننده

یکی از راه های دیگر خاموش کردن حریق استفاده از برخی مواد شیمیایی است که دارای بنیان کربنات ، فسفات یا سولفات هستند که از روش خفه کردن آتش استفاده می کنند یا اصطلاحا آتش را خاموش می کنند.

از این ترکیبات میتوان به راحتی برای خاموش کردن انواع آتش سوزی a,b,c استفاده کرد. به همین علت در استفاده های عمومی از ترکیب این خاموش کننده ها توصیه شده و استفاده زیادی می شود. به ترکیبات این عناصر پودر شیمیایی گفته می شود . به دلایل اقتصادی استفاده از پودرهای شیمیایی توصیه نمیشود  مگر اینکه مواد در حال سوختن خیلی ارزشمند باشند.

بعد از پاشش پودر شیمیایی روی آتش سوزی پاشیده شده و موجب پوشاندن آتش سوزی و مانع از رسیدن اکسیژن به آن می شود. ضعف پودر ها این است که در حرارت بالای 60 درجه سانتیگراد پایداری خوبی ندارند و امکان چسبندگی آنها در کپسول زیاد می شود. پودر شیمیایی تحت فشار ازت یا CO2 در سطح قاعده حریق به صورت جارویی پاشیده شده و در صورتی که کارکنان آموزش لازم را دیده باشد براحتی حریق را خاموش می کنند.

پودر خشک

این پودر برای خاموش کردن حریق فلزات قابل اشتعال مثل سدیم ، پتاسیم ، منیزیم و مانند آن بکار می رود .

گاز دی اکسید کربن

CO2 گازی است غیر قابل احتراق، بی بو، غیر سمی که سنگین تر از هوا است و چگالی آن 5/1 بوده و هادی الکتریسیته نیست. عملکرد آن هنگام آتش سوزی به سه روش است: 1- خفه کردن آتش سوزی با تشکیل یک لایه سنگین مقاوم در مقابل عبور جریان هوا، 2-رقیق کردن اکسیژن هوا در اطراف محوطه حریق و 3- سرد کردن حریق.

یکی از مزیت های مهم گاز کربن دی اکسید این است که موجب خسارت به مواد موجود در محیط آتش سوزی نمی شود پس در مواردی که مواد با ارزش دچار آتش سوزی می شوند بسیار مناسب تر از اب است.

ترکیبات هالوژنه

 هالن در هنگام اطفاء بدون بجای گذاشتن اثرات تخریبی و باقیمانده بر روی مواد و دستگاه ها می تواند بطور بسیار موثری ایفای نقش نماید . مکانیسم اثر هالن تا حدودی شبیه به دی اکسید کربن هست و چون سنگین تر از هوا است می توانند به سرعت روی آتش سوزی را پوشانده و مانع از رسیدن اکسیژن شود. بعلاوه پاشش این مواد بر روی حریق می تواند باعث رقیق شدن اکسیژن هوا در اطراف حریق شده و آن را مهار نماید .

خاموش کننده هالن برای محدوده های کوچک ولی مهم تجهیزات یا مواد قابل اشتعال مانند ماشینهای الکترونیکی و الکتریکی ، حریق های مواد جامد پر ارزش ، سایتهای دیسپاچینگ ، مراکز مخابراتی و مانند آن کاربرد دارد.

روشهای عمومی اطفاء حریق

روشهای عمومی بر اساس ماهیت آتش سوزی شامل موارذ زیر می باشند:

الف- سرد کردن

ب- خفه کردن

ج- سد کردن یا حذف ماده سوختنی

د- کنترل واکنش های زنجیره ای

خفه کردن

خفه کردن، پوشاندن روی حریق با موادی است که رسیدن اکسیژن به محوطه آتش گردد. این روش اگرچه در همه حریق ها موثر نیست ولی روش مطلوبی برای اکثر حریق ها می باشد .

سرد کردن

سرد کردن یکی از قدیمی ترین روش ها برای خاموش کردن آتش می باشد که با اب انجام می شود. همچنین از CO2 نیز میتوان در سرد کردن آتش کمک گرفت. این شیوه برای آتش سوزی های دسته A بسیار مناسب است.

حذف مواد سوختنی

این شیوه در هنگام شروع آتش سوزی امکان پذیر است و با قطع جریان، جدا کردن منابعی که هنوز آتش به آنها نرسیده،  جابجا کردن مواد، کشیدن دیوارهای حائل و یا خاکریز و همچنین رقیق کردن ماده سوختنی مایع را شامل می شود.

و…

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *