شیر فلکه وسیله ای کاربردی جهت تنظیم جریان سیال درون لوله است که در صنعت با توجه به موقعیت های مختلف انتخاب و استفاده می شوند.
شیر آتش نشانی هم شیر فلکه ای است که در مناطق مختلف نصب می شود و برای تامین آب در زمان حریق، شستشوی خیابان ها و یا حتی آب دهی باغچه ها استفاده می شود.

خرید تجهیزات آتش نشانی و ایمنی

مواردی که باید برای انتخاب شیرفلکه مناسب در نظر بگیریم به شرح زیر است :
● جنس
● کاربرد
● سایز و اندازه
جنس شیرآلات آتش نشانی معمولا از آلیاژ برنج که ترکیب مس و روی است می باشد به همین دلیل این شیر فلکه ها ضد زنگ بوده و از طول عمر بالایی برخوردار است.
آلیاژ برنج با چگالی بالا در برابر خوردگی مقاوم می باشد و در صنایع آتش نشانی و اطفاء حریق معمولا در ساخت شیر فلکه آتش نشانی و کوپلینگ آتش نشانی کاربرد دارد

این شیرفلکه ها معمولا به دو صورت ایستاده و برنجی زاویه دار میباشد .
شیر فلکه آتش نشانی ایستاده، روی زمین بر روی شبکه های آبرسانی شهری نصب می گردد و معمولا در نزدیکی خیابان ها، اماکن شهری مثل بیمارستان ها ، مدارس، سالن های سینما و تئاتر و محوطه های صنعتی می باشد.
شیر فلکه آتش نشانی برنجی زاویه دار مناسب نصب در تابلوهای آتش نشانی طراحی شده است به این صورت که آب از قسمت پایین وارد و با زاویه 130 درجه خارج می شود و امکان اتصال به کوپلینگ آتش نشانی را دارد.
جنس بدنه، کلاهک شیر فلکه  و همینطور میله ی محوری این شیر فلکه از آلیاژ برنجی است.  این شیر فلکه ها به وسیله دست در جهت عقربه های ساعت باز و بسته می شوند.
ساختمان های نوسازی برای گرفتن تاییدیه آتش نشانی جهت ساخت و ساز در کنار تجهیزات اطفاء حریق ، نیاز به شیر فلکه آتش نشانی در جعبه فایر باکس نیز دارند.