انواع آتش سوزی

با نگاهی به گذشته و بررسی حوادث آتش سوزی ها متوجه می شویم با یک اقدام پیشگیری کننده می توان جلو بسیاری از خسارت ها و پیش آمدهای ناگوار و جبران ناپذیر را گرفت و شعار پیشگیری بهتر از درمان است بار دیگر در ذهن ها نقش می بندد. حفظ و رعایت نکات ایمنی در خانه ، محیط کار و اماکن عمومی فعالیتی ضروری برای جلو گیری از بروز آتش سوزی است. آموزش تک تک افراد خانه و محیط کار نقش بسیار مهمی در جلوگیری از
آتش سوزی ها دارد (تذکر و یاد آوری اعمال خطر آفرین و برخورد با افراد خاطی سهم بسزایی در پیشگیری از بروز آتش سوزی ها دارد).
چه خانه های مجلل و ساختمان های زیبا و جنگلهای انبوه و انبارهای مهم که در آتش سوزی ها تبدیل به تلی از خاکستر گردیده است و چه جانهای عزیزی که از دست رفته اند . از گذشته های دور تا خبرهای به روز و دست اول کنونی که از لابه لای کتاب ها، روزنامه ها و وسایل ارتباطی امروزی، سایت ها و … می خوانیم یا می شنویم که چه کتابخانه ها و یا مراکز اسناد و آرشیو و با اماکن تاریخی به طور عمدی و غیر عمدی در آتش سوزی سوخته است، مثل این است که آتشی به جان ما زده اند. سوانح و بلایا هرگز از پیش خبر نمی کنند و حوادث همواره دفعت و به ناگاه رخ می دهند. آتش سوزی از جمله حوادثی است که هر آن ممکن است اتفاق بیفتد و جان و مال و میراث فرهنگی یک ملت را در معرض نابودی سریع قرار دهد. اغلب بی مبالاتی و عدم توجه و بی دقتی موجب ایجاد آتش سوزی می شود و چه بسا می توان با پیش بینی های لازم از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کرد. بررسی های مختلف حاکی از این است که قریب ۷۵ تا ۸۰ درصد آتش سوزی ها قابل پیش بینی و پیشگیری هستند و در مورد بقیه با مجهز شدن به موثرترین ادوات و تجهیزات آتش نشانی روز که همواره در حال تحول و تکامل است می توان میزان خسارات را به حداقل ممکن تقلیل داد.
بیمه کردن منازل و انبارها و دیگر موارد مشابه در مقابل آتش سوزی لازم است ولی اگر تصور شود که با بیمه کردن خسارات وارد شده بر اثر آتش سوزی جبران می شود باید گفت راه را خطا پیموده ایم زیرا تلفات جانی، جنبه های روانی ناشی از آن و خسارات فرهنگی وارده غیر قابل جبران است و با دریافت پول از شرکت بیمه شاید بتوان بخشی از مجموعه سوخته شده را مجددا تهیه و ساختمان آن را تعمیر و بازسازی کرد ولی تهیه موارد منحصر به فرد و نایاب به هیچ وجه امکان پذیر نیست. باید متذکر شد که نرخ حق بیمه دقیقا بستگی دارد به وجود طرح های ایمنی دقیق و حساب شده در محل بیمه شده .
در صورت عدم وجود تجهیزات و آموزش لازم برای مقابله با حریق حق بیمه به طور تصاعدی بالا می رود. ممکن است بعضی افراد تصور کنند با مراقبت می توان از خطر وقوع حریق مصون ماند. باید گفت اینان در اشتباهی سخت خطرناک هستند چون اغلب حریق های بزرگ و گسترده برای اولین بار
اتفاق می افتد و اگر مدتی در محلی آتش سوزی رخ نداده باشد. دلیل بی خطر بودن آن محل نیست لذا از
آنجایی که زمان و مکان وقوع حریق معلوم نیست، تجهیز ساختمان به وسایل اعلام و اطفای حریق مناسب و تهیه طرح مقابله با آتش و دیگر اقدامات ضروری می تواند کمک بسیار مؤثری در پیشگیری از وقوع حریق باشد.

مطلب پبشنهادی : کپسول آتش نشانی

طبقه بندی انواع آتش

به منظور پیشگیری و کنترل آتش سوزی، حریق ها بر حسب ماهیت مواد قابل اشتعال به ۶ طبقه ذیل تقسیم بندی می شود :

آتش نوع A: به معنی آتش ناشی از سوختن مواد قابل احتراق معمولی نظیر کاغذ، چوپ، پارچه و بعضی لاستیک ها و مواد پلاستیکی می باشند که پس از سوختن خاکستر به جای می گذارند.

آتش نوع B: به معنی آتش ناشی از سوختن مایعات قابل اشتعال مانند گریس، روغن، بنزین، قیر، نفت، رنگهای نفتی، حلالها و الکل می باشند.

آتش نوع C : آتش ناشی از سوختن گاز یا مخلوطی از مواد است که به راحتی قابلیت تبدیل به گاز را دارند مانند گاز مایع و گاز شهری.
آتش نوع D: آتش ناشی از سوختن فلزات قابل احتراق نظیر منیزیم، تیتانیوم، زیرکونیوم، سدیم، لیتیوم ، و پتاسیم می باشد.

آتش نوع E : آتش سوزی ناشی از دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی است .
آتش نوع F : به آتش ناشی از سوختن روغن ها، چربیهای آشپز خانه ای یا آتش ناشی از دستگاه های پخت مواد غذایی اطلاق می شود.
عدد محدد

طبقه بندی انواع مکانها از نظر نوع خطرات حریق

مکانها از نظر خطر آتش سوزی با توجه به قابلیت اشتعال، مقدار و نرخ حرارت آزاد شده از آنها به ۵ طبقه زیر تقسیم بندی می شوند.

الف) مکانهای کم خطر: شامل مکانهای با قابلیت اشتعال و نرخ حرارت آزاد شده محدود بوده و با تراکم مواد سوختنی در آنها کمتر از ۵۰ کیلوگرم در متر مربع باشد مانند ساختمانهای اداری، مسکونی، بیمارستانها، مساجد و اماکن مذهبی، مهمانسراها و هتل ها.

ب) مکانهای با خطر متوسط گروه 1: شامل مکانهایی با قابلیت اشتعال و نرخ حرارت آزاد شده متوسط بوده یا تراکم مواد سوختی در آنها بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در متر مربع با انبارهای با ارتفاع چیدمان کمتر از ۲ / ۴ متر باشد. مانند: انبارهای معمولی، پارکینگها، رستورانها

ج) مکانهای با خطر متوسط گروه ۲: شامل مکانهای با قابلیت اشتعال و نرخ حرارت آزاد شده متوسط بوده یا تراکم مواد سوختی در آنها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در متر مربع، با انبارهای با ارتفاع چیدمان کمتر از ۴ متر باشد. مانند: انبارهای صنعتی و تجاری، کارگاههای تولیدی و صنعتی

د) مکانهای پر خطر گروه ۱: شامل مکانهای با قابلیت اشتعال و نرخ حرارت آزاد شده و سرعت گسترش بالا بوده لیکن تراکم مواد سوختنی در آنها پایین باشد. مانند ساختمانهای حساس اداری، آموزشی، مخابراتی، امنیتی ، کارگاه های کوچک مواد شیمیایی و آزمایشگاهها

ه)مکانهای پر خطر گروه ۲: شامل مکانهایی با قابلیت و نرخ حرارت آزاد شده و سرعت گسترش بالا بوده و تراکم مواد سوختی بالاتر از ۱۰۰ کیلو گرم در متر مربع باشد مانند پالایشگاهها، کارگاه های مواد شیمیایی و محصولات نفتی، اتاق رنگ، کارگاه های تولید مواد منفجره.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *