نازل در آتش نشانی نقشی حیاتی را ایفا می کند. از نازل برای تزریق فوم ( کف)، آب و پودر بر روی سطح یا محل مورد نظر استفاده می شود.
شیلنگ آتش نشانی و نازل سر آن بسیار مهم هستند تا آتش نشان بتواند با کمک آن ها جریان خروجی را کنترل کند و با سرعت بیشتری اطفاء حریق را انجام دهد.
قابلیت مهمی که نازل به نازل من ( nozzleman) می دهد این است که آتش نشان با کمک این ابزار می تواند جریان را به طور کامل قطع و وصل کند.
نازل ها به دلیل کارایی حساسی که دارند باید تست های متفاوتی از جمله تست هیدرواستاتیک تحت فشار بالا را بگذرانند تا بتوان با امنیت بالاتری از آن ها استفاده کرد.

انواع نازل های آتش نشانی

نازلها طراحی های مختلفی دارد که با ویژگی های مختلفی که برای آن ها تعبیه شده، کاربردهای متفاوتی را ایجاد کرده که در ادامه آن ها را بیشتر خواهیم شناخت :
نازل های شیردار : شیر و اهرم این نوع نازل ها معمولا از جنس آلومینیوم تولید می شوند و قابلیت پرتاب آب به صورت جت و پودر را دارند. لوله در این نازل معمولا یا از جنس پلاستیک ABS است یا از فلز آلومینیوم.
نازل های نوک تفنگی: این نازل ها دارای بدنه ی مقاوم و از جنس آلومینیوم هستند. طراحی ارگونومی در این نازل ها احساس بهتری به نازل من می دهد. قابلیت تنظیم دبی خروجی دارند و همچنین می توانند آب را به صورت جت و پودری پرتاب کنند. کاربرد اصلی نازل های نوک تفنگی برای خاموش کردن آتش از فاصله ی دور است.
نازل کف ساز سبک : این نوع نازل ها همان طور که از اسمشان پیداست سبک هستند و سرعت بسیار مناسبی دارند. برای استفاده از فوم های پر توسعه و ترکیبی با نسبت بین 40 تا 75 استفاده می شوند.
نازل کف ساز سنگین : این نوع نازل برای خاموش کردن حریق هایی که منبع آن ها مایع باشد استفاده می شوند. با استفاده از این نازل می توان از فاصله ی ایمنی مناسب اقدام به اطفاء حریق کرد.
اینداکتور: وظیفه ی اینداکتور در مسیر شیلنگ ها، ثابت نگه داشتن نسبت ترکیب فوم و آب است.