پنل اعلام حریق

پنل اعلام حریق چیست؟

می توان گفت اصلی ترین قسمت سیستم اعلام حریق، پنل آن است.این پنل اطلاعات را از سنسورها و دتکتور های مختلف حاضر در محیط دریافت می کند، طلاعات پایش می شوند و اخطار یا دستور مناسب با وضعیت صادر می شود.
در پنل تمام اطلاعات توسط میکروپروسسورها پردازش می شود و سیم کشی کلیه شستیها، دتکتورها، وسایل صوتی خبر دهنده، لامپهای اعلام خبر، منابع تغذیه و غیره به مرکز کنترل متصل میشود. پنل ممکن است انرژی لازم سنسورها،کنترلرها و رله ها را نیز تامین کند.
مراکز کنترل دارای مدار های عیب یابی هستند و هنگام اتفاق افتادن هر عیب ناشی از قطع برق شهر، قطع مدارها، سوختگی فیوزها،خرابی دتکتور ها ،ضعیف بودن باتری ها مشکلات پیش آمده را شناسایی می کنند و به مراکز کنترل ارسال می کنند و محل آتش گرفته شناسایی می شود.

پنل اعلام حریق

محل نصب پنل کنترل 

پنل کنترل اعلام حریق معمولا در اتاق نگهبانی، بخش تاسیسات، مرکز اطلاعات هتل ها، محدوده انبار و در مجتمع های مسکونی نصب می شود. در مکان های بزرگتر مثل خوابگاه، بیمارستان، فروشگاه ها که اعلام خطر عمومی خوشایند نیست و باعث ترس همگانی می شود پنل کنترل در یک اتاق مخصوص نصب می شود و یک مسئول مستقیم برای آن در نظر گرفته می شود تا اگر اتفاقی افتاد با کمک تلفن یا صداهای آرم و علائم نوری به قسمت های حادثه دیده خبر داده شود و تخلیه ی ساختمان سریعا انجام شود.
به دلیل نفاوت های زیادی که در پنل های ساخت شرکت های مختلف وجود دارد بهتر است قبل از هرچیز کاتالوگ های وسایل مورد استفاده در هر سیستم به طور کامل و دقیق مطالعه شود.
به طور کلی امروزه دو دسته پنل اعلام حریق ارائه می شود:
panel اعلام حریق آدرس پذیر: این پنل قابلیت کنترل و اتصال به تجهیزات آدرس پذیر را دارد.
panel اعلام حریق کانونشال: این پنل نیزجهت اتصال تجهیزات اعلام حریق در سیستم کانونشنال مورد استفاده قرار میگیرد