کپسول آتش نشانی آب و هوا

کپسول آتش نشانی آب و هوا همان طور که از اسم این کپسول آتش نشانی پیداست مواد داخلی آن عبارتند است از آب به علاوه هوای تحت فشار ذخیره شده در داخل سیلندر.
بدنه کپسول آتش نشانی آب و هوا بطور مداوم تحت فشار داخلی در اثر هوای فشرده قرار دارد، به همین علت مقاومت بدنه آن باید بیشتر از انواع دیگر باشد. در استانداردها برای بدنه آن مقاومتی حدود Psi۶۰۰   (اتمسفر 40) در نظر گرفته می شود و با این فشار مورد آزمایش قرار می گیرد. البته در حالت طبیعی با توجه به نوع خاموش کننده و استاندارد آن ، فشار داخلی خاموش کننده بین ۶۰ تا ۱۵۰ پوند بر اینچ مربع (۴ تا ۱۰.۵) آتمسفر می باشد.
این دستگاه ها قابل کنترل بوده و معمولا روی در پوش آن مکانیزمی نصب شده، که با فشار روی یک اهرم، شیر خروجی باز و با برداشتن فشار از روی اهرم شیر پسته می شود
برای جلو گیری از زنگ زدن، داخل این نوع خاموش کننده ها هم با لایه ای پلاستیک پوشانده شده است.
ظرفیت آن معمولا دو گالنی است (البته فضا هم برای هوای فشرده در نظر گرفته شده است).بعضی از انواع آن دارای بدنه استیل می باشد.
دستگاه های که تحت فشار هوا کار می کنند و گاهی بنام آب و گاز یا پودر و گاز مخلوط هم گفته می شوند معمولا دارای فشار سنجی بر روی درپوش هستند که یکی از علایم مشخصه دستگاه های تحت فشار، فشار سنج فوق می باشد. فشار سنج این دستگاهها معمولا دو کار انجام می دهد:
الف) از روی آن فشار داخلی دستگاه دیده می شود
ب) از آنجا که این دستگاه ها سوپاپ ایمنی ندارند چنانچه فشار دستگاه به هر علت افزایش یابد و از حال معمول بالاتر رود فشار سنج از هم پاشیده و فشار آن خالی می شود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *