کپسول محتوی پودر و گاز

کپسول آتش نشانی محتوی پودر و گاز به رنگ آبی یا قرمز با نوار آبی رنگ دور آن است. از این خاموش کننده ها برای خاموش کردن هر نوع آتش سوزی استفاده می شود اما موثر ترین کاربرد آن برای خاموش کردن آتش سوزی مایعات و فلزات است.
در گذشته های دور که از کپسول آتش نشانی استفاده نمی شد نحوه استفاده از پودر شیمیایی بدین صورت بود که تعدادی قوطی یا ظرف به اشکال مختلف را از پودر پر می کردند و در جاهای مناسب قرار می دادند که به محض شروع حریق افراد مسئول درب قوطی ها را باز می کردند و پودر آن را به روی آتش می پاشیدند و نوعی دیگر ازاین قوطی ها طوری طراحی شده بود که به محض پرتاب قوطی محتوی پودر بر روی آتش، به طور اتوماتیک پودر خارج و آتش سوزی را مهار می کرد که اغلب موارد این تکنیک نیز با ناکامی مواجه می شد. ولی با گذشت زمان برای پاشیدن پودر بر روی آتش دستگاههای خاموش کننده پودر فعلی طراحی و ساخته شدند.
پودر خشک عبارت است از مخلوطی از گرد بعضی از مواد شیمیایی که جهت خاموش کردن حریق ها به کار می روند که عبارتند از :

الف : پودر شیمیایی

که برای اطفاء حریق غیر فلزات به کار می رود. شامل MULTI – PURPOSE که پایه آن مونو آمونیوم فسفات می باشد. در این نوع خاموش کننده بعلت تحت فشار بودن احتمال فشرده شدن پودر وجود دارد. بدین جهت بهتر است بعد از برداشتن خاموش کننده از محل نصب حداقل یکبار آن را سروته نمائید .

ب- خاموش کننده پودر و گاز :

در این نوع خاموش کننده پودری، فشار لازم برای خارج شدن پودر از گاز ذخیره شده در داخل کارتریج تامین می گردد. این سیلندر کوچک با توجه به ظرفیت خاموش کننده در نظر گرفته می شود و محتوی گاز CO2 مایع می باشد .

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *