کپسول آتش نشانی co2

کپسول آتش نشانی محتوی کربن دی اکسید CARBON DIOXIDE FIRE

خاموش کننده های گازی را به دو دسته تقسیم می کنند .
١- خاموش کننده گاز کربنیک یا CO2
۲- خاموش کننده مواد هالوژنه یا B . C . F

خاموش کننده گاز کربنیک CO2 :

از سال ها قبل گاز کربنیک بعنوان یک گاز آتش نشانی در دستگاههای ثابت، اتوماتیک، کپسولهای آتش نشانی دستی و چرخدار مورد استفاده قرار می گرفته و کاربرد فراوانی دارد .CO2 گازی است غیر قابل احتراق، بی بو ، خنثی ، غیر سمی و هادی جریان الکتریسیته نمی باشد و وزن آن سنگین تر از هوا است لذا در صورت پرتاب روی حریق اکسیژن را خارج و خود جانشین آن می گردد در حقیقت با تقلیل درصد اکسیژن موجب خاموشی آتش می گردد.

موارد استفاده از CO2:

در آتش نشانی گاز کربنیک را بیشتر در اماکن سربسته مانند اتاق کامپیوتر یا ادوات ظریف الکتریکی یا الکترونیکی ، کتابخانه ها و موزه ها به کار می برند زیرا هادی الکتریسیته نیست و هیچ اثری روی این گونه وسایل باقی نمی گذارد.
حتی الامکان از بکار بردن این گاز در فضای باز باید خودداری نمود زیرا بعلت پراکنده شدن گاز در فضا در خاموش کردن آتش چندان مثمر ثمر نخواهد بود. حریقهایی که در اثر CO2 به ظاهر خاموش شده اند پس از تهویه محل و پراکندگی گاز در صورتیکه گل آتشها یا فلزات داغ وجود داشته باشد به احتمال قوی دوباره آتش می گیرد. حداکثر فشار پرتاب این خاموش کننده در نوع دستی بعلت نازل شیپوری بین ۴-۲ متر است
بنابراین برای استفاده باید بیشتر به آتش نزدیک شد .حداقل زمان تخلیه این نوع از کپسول ها حدودأ ۱۶ ثانیه می باشد. این کپسول های آتش نشانی قابل کنترل است و در صورتیکه ۱۰ درصد آن مصرف نشود می توان از آن برای آتش سوزی هایدیگر استفاده کرد.

در صورتیکه از پر بودن دستگاه اطمینان دارید ولی گاز خارج نمی شود احتمالا ممکن است راه خروج آن بعلت یخ زدن گاز مسدود شده باشد که برای برطرف شدن این مشکل برای چند لحظه شیر را ببندید و مجددا باز کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *